ACV 2004

Čerokýz zine

Impregnate

Pogomania

Move your ass

rozhovor pro Čerokýz zine

(ptal se Fanny, odpovídal Luděk)

Takže, klasika na úvod, řekni něco o sobě o kapele, zinu atd.?

Takže zdarec. Jmenuju se Luděk, je mi čerstvejch 23, bydlím v jednom malým, hezkým městečku ve Východních Čechách, sem zaměstnanej no a všechen svůj volnej čas dělím mezi přítelkyni, kapelu a zin. V barikádě tahám za tenký drátky a řvu do mikrofonu + píšu texty. Komunikace je anarchopunkovej fanzine, dělám ho už čtvrtým rokem a za tu dobu vyšlo šest čísel (poslední v listopadu 2002) no a na sedmým pracuju.

 

Hrajete Crust, co posloucháte a jaká hudba (kapely) ovlivnují tvorbu N.B.?

Tohle je dost indivindy otázka. My vlastně posloucháme každej trošku jinou muziku ale na těch základních rysech / kapelách se shodnem, takže můžu za všechny říct že paříme Mindlock, Gride, Haemorrhage no a pak do toho každej tahá trochu svýho. Já mam celkem širokej záběr co se muziky týče takže si rád poslechnu i extrémní věcičky, jazz, ska, blues, reggae, no hromadu muziky :o)


Jak jste přišli na název Němá Barikáda? Podle textů, které mají hodně co říct, by jste se měli jmenovat spíš Hlasitá Barikáda.

Název byl vymyšlenej ještě daleko předtím než kapela vznikla.. a když jsme se dali do kupy nějak jsem to nadhodil a bylo to. Je to trošku právě paradoxní název. V tom že nechceme bejt němá barikáda a stejně tak že nechceme žít v němý mase - takže je to takovej apel aby barikády ožily a začaly nahlas vyřvávat svý názory.


Kam až sahají tvé aktivity, máš kromě N.B. a Komunikace ještě něco?

No momentálně mě tyhle dvě aktivity bohatě naplňují. Kromě nich ještě spravuju stránky jak barikády tak komunikace, tak ještě East side crew jejímž jsem členem a která se u nás snaží sem tam uspořádat koncert, přednášku, vyšlo i jedno číslo fanzinu. Je toho vlastně docela dost a pořád je co dělat takže když zrovna nevymýšlíme něco s kapelou tak se snažím smolit recenze, rozhovory, články.. do komunikace, poslouchat muziku, chodit na koncerty, číst…. Jednoduše nenudit se.

 

Co ty a zbytek kapely, jste vegetariáni, sXe...?

Ne. Nikdo z kapely není ani vegetarián ani sXe. Já a basák jsme nekuřáci jinak má každej nějaký neřesti. Mě osobně třeba kouření vadí ale nebudu za to nikoho odsuzovat a koukat na něj z patra - stejně tak kluci v kapele vědí že mi to vadí tak se podle toho snažej chovat. Je to každýho boj - je spousta materiálů proti a záleží na každým jak k tomu přistupuje. K alkoholu mám celkem kladnej vztah pokud není příčinou násilí, výtržností nebo nějakýho stupidního vandalismu… Dám si pivo ale stejně dobře se dokážu bavit i bez něj. Jak je na tom zbytek by ses musel zeptat spíš jich :o)

 

Co pro tebe(vás) znamená Punk?

Svýho času pro mě punk znamenal obrovskou revoltu - v oblíkání, v chování - totální rebelii, totální svobodu. Dneska už to tak moc pestře nevidím. Myslím že už punk ani není moc o svobodě - vždyť spousta "punkáčů" je otrokama právě alkoholu nebo drog. Ale pořád je pro mě punk zábavou, pořád se cítím jako punkáč i když je mi jasný že na punkový scéně je dneska podle mě víc negativ než pozitiv. Pár fajn lidí kteří se snaží dělat koncerty, hrát v kapelách, být pohodáři tu stále zaplaťpámbů je (zdravím všechny fajn punkový lidičky a kámoše), ale na druhou stranu myslím že je víc remcálků, socek a idiotů kteří punk berou jako víkendovou zábavu, dobrou možnost se odreagovat nebo někde něco zničit.. Každej návštěvník punkovejch akcí mi dá zapravdu.. Co považuju za totální vrchol je fakt že se na punkovejch akcích začlo krást. Před pěti lety jsem v klidu nechal na akci batoh i s bundou a šel se bavit aniž bych měl strach že ho nenajdu, dneska si ho radši schovám k někomu do distra nebo pod. protože jsem už o pár věcí přišel. Co mi taky trošku vadí i když mi to přijde teď k smíchu je takovej ten kult kapel :o) Sex Pistols punkové apod. kteří se cítěj bůhví jak dotčeni když se otřeš o jejich legendu :o)


V Komunikaci, v rozhovoru s Demarche, ses ptal,jestli řezat či neřezat mladý nácky. Odpověděli, že obojí. Já s nima souhlasím. Co ty na to?

Můj názor se na tenhle problém během pár let, pár zkušeností a nespočtu debat dost vykrystalizoval. Ano, souhlasím. Myslím si že je potřeba použít fyzickou sílu všude kde se rozmáhá nacismus - protože jestliže nesmeteme nácky my teď, smetou jednou oni nás. Měl by běžet boj na několika frontách - osvěta, přednášky a diskuze na veřejnosti, ve školách apod, seznamování lidí s fašistickou symbolikou, dodávání jim odvahy aby se nebáli postavit se proti diskriminaci, působit preventivně na mladý lidi a na druhou stranu fyzicky napadat lidi kteří už neonacisty jsou, konfontovat jejich demonstrace, koncerty a akce, nedat jim na veřejnosti žádnej prostor k propagování jejich ideologie. Zahnat je zpátky do jejich doupat protože to je jediný možný řešení jak zabránit hnědýmu moru v prorůstání společností. Předně by se ale mělo zamezit fašizujícím snahám v politice - pokud se antisemitismus a nacionalismus dostane do legální úrovně v politice jako tomu je například ve Francii nebo Rakousku bude velice těžký organizovat nějakej boj zdola.


Ještě k zinu. Robin toho nechal, tak ho dělaš prakticky sám, doufám že to neohrozí jeho existenci?

No Robin toho nenechal, já to beru tak že si vzal pauzu. Šestý číslo jsem dělal pominu-li příspěvky pár lidí naprosto sám a není to zase nic tak strašnýho  (kromě financování) že bych se rozhodl nepokračovat. Nápadů a námětů je pořád všude kolem dost takže šestý číslo rozhodně nebylo posledním :o)


Jak vidíš naší Punk H/C scénu? S čím jsi spokojenej, co se ti líbí? A co tě naopak v ní sere?

No scéna je podle mě teď celkem OK. Spousta kapel, zinů, každej víkend několik koncertů takže máš z čeho vybírat. Tohle všechno se mi líbí. Nelíbí se mi někdy alibismus, když jsi u toho punku, nelíbí se mi aktivity takzvanejch apolitickejch skinheads kteříse nespokojej se zábavou ale musej kolem sebe dělat bugr a mlátit lidi. FUCK OFF. Jinak ale myslím že je scéna tak nějak v normálu. Za těch pár let z ní nejsem nijak extra unešenej, ale ani nijak extra zklamanej.


Nechali by jste se přemluvit k hraní na nějaké komerční akci, kde by váše názory zazněly i pro nepunkové publikum?

Určitě bysme zahráli i na akci kde by naše názory zazněly pro nepunkový publikum. Na komerční akci nevím. Rozhodně NE na akcích sponzorovanejch Coca-Colou… bla bla.. Navíc si nemyslím že muzika kterou hrajeme zaujme někoho jinýho než hc / crusty týpky. Opravdu záleží na typu akce, lidech kteří ji dělaj, proč ji dělaj apod.


Pomalu přestanu otravovat, ale ještě přeci, chystáte něco s kapelou, nebo ty něco s Komunikací? (nějaké novinky)

Jasně.. Tenhle víkend jsme se dohodli s Red Insect že nahrajeme a vydáme společnej split singl kterej by se měl přes léto zrealizovat. Dvě nikde jinde nevydaný studio skladby (Pacifisté a Zajatci času) vyjdou na jaře na kompilačním LP DIYNG ALIVE / LIVING DEAD spolu s dalšíma 10 českejma hc smečkama, no a taky se objevíme na kompilaci Czechcore. To je zatím docela dost aktivit. S Komunikací plánuju sedmý číslo a doufám že bude zase OK.

 

No, a úplně na závěr, máš nějaký vzkaz,nebo nějaké moudro z tvého nitra?

Na závěr chci já Tobě poděkovat za prostor v zinu, popřát hodně výdrže v dělaní dalších "Čír" a hlavně hodně neotřesitelný pohody která je v týhle době dost vzázná. STAY PUNK!