ACV 2004

Čerokýz zine

Impregnate

Pogomania

Move your ass

rozhovor pro fanzin Impregnate

(ptal se Bohdan, odpovídal Luděk a Wálec - srpen 2002)

Vaše kapela pochází z celkem (pro mě) neprobádaných končin, takže můžete každej jednotlivě představit sebe a město / místo kde žijete a lokální "under" scénu?
Luděk:
Takže čus já se jmenuju Luděk, v Barikádě valím na kytaru a polykám mikrofon, pomalu ale jistě mi táhne na 23 let a bydlím v Žamberku což je menší město ve Východních Čechách, okres Ústí nad Orlicí - asi 7000 lidiček. Kromě valení v kapele ještě vydávám fanzin Komunikace a spravuju internetový stránky kapely, časáku a East side crew. Ha veškerý moje koníčky se víceméně pohybujou okolo hardcore scény. Lokální under scéna je tu poměrně rozjetá řekl bych že co se týče zinů, kapel, dister a hojnosti koncertů si nemáme na co stěžovat. Funguje tu Statek u Krtka, kde se dělají punk / bigbítový akce přes léto skoro každejch 14 dní, my se tu snažíme dělat hardcore koncerty, to samý dělají i lidi z Vysokýho Mýta nebo Český Třebový a Rychnova, přímo v Žamberku a blízkým okolí hraje několik kapel, kromě nás ještě hardcore Shatter (takovej ten Machine head styl), Synové Kunčic (punkrock), Sicherhatesystem (punk core), Nobody´s heroes (old school hc), Way´n escape (mincepunk), Promítací Kabina (punkrock), Nakopnu Tě Brus Lí (punkrock), Lampa č. 29 (pinkrock), Grindgod (grind), Shitnoise (grindpunk) a nějaký metalový a rockový bandy. Vychází tu fanziny Komunikace a East side a v Žabrcu a blízkým okolí fungujou ještě Vegan Idea label (kterej teda po vydání singlu Abhorrence končí), ABC distro, Canal company, Undertaker distro, Kamčůf DIY swět… prostě docela to tu žije, nestěžuju si a asi bych těžko měnil.
Wálec:
Čau já sem Honza, hraju na hlasivky, pořádám koncerty, a občasně dělám i zin East side. Jsem členem East side HC crew a ČSAF (Československá anarchistická federace). V našem okolí funguje ještě kolektiv Ulice patří lidem Vysoké Mýto (vznikl po rozpadu Nesehnutí V.M.) a ČSAF východočeský region, který se dělí na místní buňky-Žamberecko, Vysoko Mýtsko a Třebovsko. No moje odpovědi budou kratší protože nemá cenu abych opakoval to co už řekl Luděk.

Němá barikáda existuje asi rok nebo dva je to tak? Jak se zrodil nápad rozjet kapelu s tak "neoptimistickým" názvem a proč jste se tak pojmenovali? Je kapela a název takovej ironickej protipól toho co vlastně kapela ve skutečnosti je?
Luděk:
Já sem už někdy od prváku měl ambice založit kapelu takže sme asi 5 let drhli s kamarádem takovou kytarovou pohodovku no a pak když sem začal poslouchat extrémní hc tak jsem se chtěl začít projevovat i tímhle směrem takže jsem ten nápad nosil i s názvem v hlavě a pak se ke mně někdy v listopadu 2000 přidal Wálec, později Speedy ze stagnující kapely JZD kterej začal hrát druhou kytaru, začali sme zkoušet s tím že až se Wálec naučí na basu tak přibereme třeba ještě nějakou mařku na zpěv. Zároveň jsme hledali bubeníka což se nám v červnu 2001 povedlo a do kapely přišel Milda a v červenci po měsíci zkoušení následoval první koncert. Až do ledna 2002 jsme valili bez basy a pak s náma začal hrát Pažout (ex-Mravní Kodex) takže se sestava ustálila až do dneška a barikáda valí pořád ve stejným složení: Wálec - growling, Luďa - kytarové destrukce/ screaming, Pažout - bass terror, Speedy - kytáárra a Milda - pneumatický kladivo. Němá barikáda je opravdu protipól toho co kapela vyjadřuje. Jednak se mi čistě taky líbilo to slovní spojení (Drda je machr) a pak ten název symbolizuje to že barikády když už se stavěj něčemu a někomu v cestu by neměly bejt němý, ale měly by nahlas vyjadřovat to co si myslej a stát si za tím... pasivita je na nic.
Wálec: Jo kapela to byl náš společnej nápad (s Luďou), asi nemá cenu se dohadovat kdo s tím kdo přišel dřív důležitý je že sme se dali dokupy. No název přitáhnul Luďek a mě se celkem líbí. Já si pod tímto názvem představím prostě zástup bezmozků jak poslušně přikyvují na cokoliv, na každý rozkaz z vrchu a nejsou schopni s tím nic udělat pokud se jim něco nelíbí.

O čem jsou texty Němé barikády? Považujete se za "politickou" kapelu nebo kapelu s politickými názory / texty? Co si pod pojmem politický vysvětluješ, nebo jak bys to někomu vysvětlil?
Luděk:
Texty jsou povětšinou o tom co nás trápí a co nám vadí na naší společnosti potažmo přímo na našem okolí, vlastně pak i to co zasahuje do našich životů a co si my sami myslíme.. Třeba text ke Dvěma vteřinám ticha je hodně osobní záležitost. Myslím že co se týče textů tak v tomhle směru jsme "politická" kapela i když texty píšu jen já a Honza a ostatní se k nim víceméně nijak nevyjadřují. Politika je ve všem co je kolem Tebe, je to celej Tvůj život, proto si myslím že neexistuje být apolitický. Každej den se setkáváš s "politikou". Já politiku vnímám jako každodenní součást svýho života, snažím se být pořád v obraze a vědět co se na politický scéně děje a chystá za sviňárny nebo "vylepšováky". Nejde být apolitickej.
Wálec:
Politické texty to jsou zcela určitě, ale to jsou asi všechny co popisují buď nějaký sociální proces nebo jen život kolem nás, protože co je kolem zajisté s politikou souvisí. Pravděpodobně jsme kapela s politickými texty protože zbytek kapely se moc k textům nevyjadřuje, ale to asi proto že s nimi souhlasí. Pokud by byl však někdo proti tak bychom ten text ani nezpívali, protože tvorba kapely není jen o písálkovství textů a ti písálci by bez hudby ani nesložili žádnou věc.

Vím že taky čas od času organizujete koncerty? Je hodně složitý u Vás nějakou akci udělat? S čím míváte zpravidla největší potíže? Měli jste už při dělání koncertů nebo jako kapela nějaký potíže s úřadama, OSA nebo kriminálkou? Nějaký pikantní, dramatické zážitky? Nebo nějaké problémy? Stává se to často?
Luděk:
Jojo. Při jednom větším festíku kterej sme dělali jsme udělali tu chybu že jsme poslali OSE takovej ten papírek kde vyplňuješ názvy skladeb a tak.. načež následovaly šílený tahanice, složenky, vypisování členů kapel, telefonáty s odpovědnejma pracovníkama a podobný kraviny což nás donutilo se na podobný formality příště vysrat. Potíže tady v podstatě nejsou, snažíme se vyjít vstříc tak aby všechno proběhlo k oboustranný spokojenosti naší i lidí kteří nám pronajmou sál ( ten sál se nám podařilo najít fakt skvělej)… aby se daly akce dělat i v budoucnu takže zatím s místníma úřadama nebo kriminálkou problémy nemáme. Jedinej dramatičtější zážitek co se týče kapely se nám stal teď v srpnu na koncertu v Budiměřicích u Nymburka kdy nás po prvním songu vypnul majitel hospody z elektriky s tím že začali lidi a starosta vyhrožovat policejní akcí a legitimováním účastníků a tak dál.. Lidi udělali docela bugr a po 20 minutách tahanic a slovních přestřelek sme si teda půl hodiny zahráli.. nakonec musim říct že to byl co se týče atmosféry nejlepší koncert kterej sme odehráli. No a druhá pikantnůstka je ta že náš asi 4-tej koncert si na video nahrával jistej pan plukovník (nevim teda jakou má hodnost dneska) Stárek :o)) pro neinformovaný je to člověk kterej má na starosti potírání a sledování novodobých extrémistů, přičemž za totality byl sám v undergroundu..to je sakra dobrej start kariéry ne?
Wálec:
Problémy akorát s osou a na tu už teď serem.

Mluvilo se něco o plánované split kazetě s Autoritär, bude z toho něco? Určitě něco plánujete, tak se pochlubte! Pod kterej label se upíšete nebo máte názor že kapela by si měla všechno dělat sama, tzn. i vydávat desky, kazety? Proč si to myslíš?
Luděk:
No jeden takovej plán tady kdysi byl :o)) ale to je už teď dost passéé.. Teď poslední víkend v září jsme ve studiu Music & Story ve Vysokém Mýtě nahráli 17 věcí z nichž 15 právě vychází na kazetě s názvem "Revoluce bez emocí" a ty dva zbylý vyjdou na kompilačním LP českých hardcore kapel o kterým určitě víš že se chystá.. he no a pod jakej label se upíšem? No to je uplně jedno.. teda jedno to není… pod DIY label samozřejmě.. (Kazetu vydávají v kooperaci labely dva - Rage Dis-rechords a Kamčůf DIY swět records. Myslím si že spolupráce labelů s kapelama je skvělá věc ale pokud chce kapela dělat vše stoprocentně sama je to samosebou taky super.. Hrozně se mi taky líbí myšlenka vydávat desky a kazety za spolupráce víc labelů tak jak třeba vyšlo split LP MB / GRIDE nebo samostatnej sedmilaplec See you in hell. V budoucnu bysme rádi někdy na jaře opět vlezli do studia tentokrát nahrát věci na split sedmipalec, s kým to ještě nevíme, měla by se tam objevit jedna starší věc kterou jsme teď nenahráli, jeden cover (jakej se ještě neví) a dva / tři nový vály. Ale zatím je to ještě dooost daleko.
Wálec:
Jo jak už bylo řečeno.

Myslíš si že se z hardcore stává byznis? Jak dlouho se v HC pohybuješ = mohl bys nějak srovnat dobu kdys k tomu přičichnul a teď? Čím tě HC tak chytlo?
Luděk:
No hardcore a byznis.. někdy mě to tak připadá ale pokud jo tak je to jen ve velmi malým měřítku.. jestli narážíš na to že spousta kapel přechází k větším labelům nebo se spousta sviňáků i v rámci DIY snaží těžce profitovat pak je to samo sebou odsouzeníhodná věc která nemá s hardcorem nic společnýho.. Hardcore tady byl (alespoň pro mě) jako kontrakultura vůči zaběhnutýmu systému a spotřebnímu žebříčku hodnot a odporovalo by si kdyby se z něj stal takovej byznys proti kterýmu se spousta lidí v hardcore scéně staví. Hardcore dnes a tenkrát.. no já sem se k tomuhle stylu dostal někdy na přelomu let 96/97 přes kamaráda a kapely jako právě MB, Gride, Dropdead, Disrupt…. Ten impuls kterým mě HC chytil byla živelnost a upřímnost s jakou lidi v těhle kapelách vyjadřovali svoje názory a pak taky hlavně úplně novej pohled na svět ve kterým žijeme.. prostě mi najednou došla ta slupka, že máme všichni na očích růžový brejle ale realita je trošku jiná a děsivá.. Taky se mě líbil i takovej ten politickej podtext. Dnes mi přijde že tenkrát ještě chodilo na koncerty víc lidí (alespoň u nás - spousta lidí s kterýma sme tehdy pařili je dnes líná zvednout prdel na koncert, radši sedí v hospodě a nadává nám do levicovejch aktivistů) ale vlastně nějaký zásadní rozdíly nevnímám.. Lidi který sem měl rád tehdy a který se ode mě neodvrátili mám rád i dneska a ty negativní věci si snažím spíš nepamatovat. Ale je fakt že na druhou stranu mi scéna vzala hodně kamarádů, respektive spíš lidí o kterých jsem si myslel že jsou kamarádi. A i když Tě to trochu zaskočí otevřelo mi to oči a ničeho nelituju.
Wálec:
No tak HC scéna mě nadchla tím že jsem tam našel prostor pro seberealizaci a hromadu kámošů. Pohybuju se tam tak asi 4 roky a řekl bych že se dost za tu dobu změnilo (k horšímu), a nebo jsem si sundal růžový brýle, protože už mě nebaví pořád koukat na ty opilce co na akcích dělaj bordel, jejich tanec je podobnej karate, nikdy nemaj peníze na vstupný a pak u výčepu rozmněňujou pětikila atd. Tyhle věci tam prostě nemaj co dělat a mě se poslední dobou zdá že mají vzůstající tendenci. FUCK OFF ALCOPUNX!!! A jestli je HC byznis, hmm ještě jsem nevydělal na toho meďoura cha cha...!

No a co se Ti na dnešní scéně fakt nelíbí? Spousta lidí nadává na vyšší ceny apod. věcí, já ostatně občas taky, ale na druhou stránku když se všechno zdražuje není možný udržet stejný ceny - což je fakt kterej spousta lidí odmítá pochopit. Myslím si (ať kdokoliv chce nebo ne) že i HC scéna je součástí tohohle systému a jako (byť částečná) součást se musí částečně řídit jeho pravidly, alespoň ve věcech jako je vydávání muziky nebo zinu apod! ale samozřejmě "alternativa" není jenom hudba a desky, kazety… (ale jak pro koho asi).
Luděk:
Pokud je jakákoliv scéna nebo kultura závislá na penězích (a to je i hc) není možný se z toho systému totálně vyčlenit. Prachy tě provázejí celej život a ve všech věcech který děláš, prostě není možný být bez nich, ale je možný jejich spotřebu minimalizovat. Což dokazujou jak vydavatelé zinů tak i podzemní labely který vydávají velice kvalitní desky, kazety, trika apod. za velmi nízký ceny. Jde o individuální přístup protože všechno stojí a padá na lidech a jejich chamtivosti nebo hrabivosti.. co se týče výše cen.. no nemůžeš nikdy vědět kolik je výrobní náklad tý který desky / kazety a myslím že nikdo nejde dělat desku nebo kazetu nebo zin s tím aby ho dotoval z vlastní kapsy, každej chce aby se mu investovaný peníze minimálně vrátily. A já si myslím že je to fér… To jakej si pak někdo nasadí rabat na věcech který prodává je jiná věc ale ty jako "konzument" máš pořád možnost volby vykašlat se na něj a sehnat si to někde jinde.. Zatím se mě osobně nestalo že bych desku kterou chci a nelíbí se mi její cena u některýho distra nesehnal jinde.. Ta možnost volby tady je a je potřeba jí využít protože to je ta zbraň proti všem šmejdům kteří na HC parazitujou. Další věc která by se možná mohla zdát byznisem je třeba placená reklama v zinech - mě osobně tohle ale vůbec nevadí, naprosto chápu z vlastní zkušenosti že člověk kterej dělá zin takovouhle injekci mnohdy potřebuje aby mohl ten zin vydávat dál.
Teď k tomu co se mi nelíbí.. hehe no nelíbí se mi to sektářství, seru na to jestli je někdo v ČSAF, je to vegetarián, vegan, kuřák, anarchista, sXe, poslouchá emo, grind nebo punk, pokud je to člověk kterej je v pohodě a ví proč to dělá, pokud si s ním mám co říct a pokud on neodsuzuje mě stačí mi to. Hodně lidí tohle nedokáže pořád pochopit a tak to škatulkování mezi náma samejma mě sere asi nejvíc. To všechno ostatní je pak obsažený přímo v tom. Prostě nemám rád pokud mě někdo odsoudí ještě dřív než má možnost si se mnou pokecat - a třeba jen proto že jsem anarchista nebo cruster. Všechno je to jen a jen v lidech.
Wálec:
To co mě fakt sere sem už popsal výše, takže teď jen krátká reakce na Luďovu odpověď. Právě naopak si moc vážím všech co pod nějakou tu nálepku patří protože se za to nestydí a zároveň veřejně podporují tu či onu myšlenku. Většina těchto onálepkovaných lidí v podstatě tvoří i tuto scénu a tyto nálepky si i scéna sama vytvořila, asi proto že se lidi chtěli i vnitřně rozlišovat a zároveň to pomáhá i v orientaci ve scéně (snad každý ví co si pod těmito názvy představit, nebo si snad někdo pod grindem představí dechovku?). Ale na druhou stranu je smutné pokud někdo tyto flastry používá k tomu, aby jiného zesměšnil nebo ho jinak napadal a to je to co by tu být nemělo!

A na druhou stranu - co tě nejvíc na dnešní scéně těší? Mě třeba fanziny, protože v poslední době vychází spousta kvalitních zinů a dalšího čtení a ještě víc mě těší že si ziny aj někteří lidi kupujou. Co třeba v posledním roce zaujalo tebe?
Luděk:
Jasně sakra těch pozitivních věcí je spousta, ať už to jsou nový kapely, fanziny, nový lidi organizující koncerty nebo podobně. Za poslední rok mě asi nic konkrétního nezaujalo.. viděl jsem hodně novejch kapel, poznal spoustu skvělejch novejch lidí, přiučil se něčemu novýmu.. život je o vývoji a jak se ten vývoj zastaví jdeš do hajzlu. Pořád by ses měl něco učit jinak zakrníš. Vlastně jedna věc která mě těší je že se k hardcoru dostává zase hodně mladejch lidí nadšenejch něco dělat, nebo aspoň u nás to tak zatím je. Takže díky za hardcore kterej mě furt dává a ukazuje nějaký nový možnosti .. No a pokud chceš něco konkrétnějšího tak mě hodně bere rožnovská a napajedelská hudební scéna a ze zinů mě dostal Doom´s Day / Sluníčko split zine a Mělnickej Čerokýz.. Doporučuju.
Wálec:
Hm tak ja už ani nevim jaký jsou nový fanziny protože to už sleduju minimálně, většina mi přijde na jedno brdo, (SORRY!) takže čtu radši A-kontru a takový věci. Stejně tak věřím že podobných odpovědí jako našich už bylo na tisíce a je to pořád do kola. Takže se spíš soustředím na pozitivní atmosféru akce, na kamarády a takový věci... Jo vlastně zaujal mě novej DOOM´S DAY protože se tam psalo o nás.

Pracujete, studujete? Můžu se zeptat v jakým oboru a proč sis vybrali právě ten co děláš? Je to smysluplné zaměření, kterýmu se chceš opravdu věnovat? A v čem vidíš smysl svého života?

Luděk:
Já pracuju už 4 rokem, prakticky hned po škole sem se přihlásil na vejšku obor žurnalistika / sociální práce což mi nevyšlo a tak jsem začal dělat u otce jako kontrolor a servisní technik hasicích přístrojů a hydrantů haha což v praxi znamená že jezdím po firmách a lepím na hasičáky a hydranty takový ty žlutý štítky a plomby - který pak lidi stejně strhávaj :o))) wo tom že je to jako oukej. Jako práce to není ten ideál rozhodně u toho nechci zůstat ale v současný době mi to dává spoustu volnýho času, když potřebuju volno vezmu si ho, prostě jsem daleko víc svým pánem než kdybych dělal třeba v jiný firmě nebo ve státní sféře. Můj sen kterej se asi nikdy neuskuteční je mít velkej barák ve kterým by fungovalo kino, koncerty, jídelna, čítárna, obchody s hadrama a muzikou, všecko DIY -takový centrum ale to je dost těžká utopie. Zatím sem nepřemejšlel nad tím co bych chtěl někdy dělat.. v tomhle žiju dneškem. A smysl mýho života? Snažit se žít tak abych se až se jednou ohlídnu zpátky nemusel stydět a nebo litovat toho jak jsem ten čas kterej sem tu měl strávil. A momentálně je smysl mýho života moje přítelkyně. Jinak si zatím si tak moc nestěžuju.
Wálec:
Jo ještě studuju, dělám nástavbu na strojárně a vybral jsem to proto že je to v našem kraji momentálně perspektivní (doufám že ještě chvíli zůstane) , jinak bych se pak chtěl věnovat nějakému grafickému oboru. No ještě nejsem tak starej abych svůj život mohl hodnotit, ale myslím že bych svůj život měl prožít tak abych až budu starej, tak se mohl ohlídnout zpět a mít klidný svědomí.

Co nejradši posloucháte? Crust nebo power violence, kterej už dneska není tak v módě? Vyjmenuj ňáký svoje oblíbený kapely, který tě uchvátily, nikoliv ale hudbou ale textama, názorama nebo čímkoliv jiným krom hudby.
Luděk:
Já poslouchám všechno, crust, punk, power violence, emo, grind, old school, ale i chytrej popík třeba - prostě všecko co mě nějakým způsobem zaujme, mám hodně širokej hudební záběr takže bys v mý sbírce našel všechny možný styly. Jediný co nemusím je skinheadský Oi. U muziky mi jde hodně i o texty těch kapel, není to sice to největší priorita ale kapela byť by hudebně byla skvěla, ale se stupidníma textama mi v podstatě nemá co říct. Z kapel který mě ovlivnily (je samosebou těžký nebo spíš skoro nemožný oprostit poselství kapel od toho že se mi jejich muzika líbí - pro mě v tom je víceméně rovnítko) ale kapely který mě ovlivnily zpočátku i jinak než hudbou jsou rozhodně Mrtvá budoucnost a Gride z našich (vlastně hudba Mbček šla dlouho mimo mě ale jejich texty a komentáře a verva mě dostaly), z těch cizích pak měli největší vliv Active Minds a Oi Polloi, Active Minds na mě ze všech kapel zapůsobili naprosto nejvíc - musím teda k Tvý lístosti připomenout že mě tyhle kapely berou i hudebně :o).
Wálec:
Kapely který mě oslovily po textový stránce jsou převážně český, protože jazyky moc neumím asi nemá ani cenu tady sáhodlouze jmenovat tu či onu bandu, protože "záleží na sdělení ne na hladině šumu."

HC / punk je (nebo byl?!) proud alternativní vůči komerčním sračkám, jak se vidíš ty jako "punker" za 5 nebo 10 let, nebo třeba ve čtyřiceti? Vnímáš nějak jak se pořád upravujou a zpřísňujou zákony, vyhlášky aj., a co teprve NATO a Evropská unie? Pociťuješ to nějak na vlastní kůži? Připadáš si jako svobodně žijící člověk? Já si spíš připadám jako (skoro na každým kroku) sledovaný ilegální zločinec.

Luděk:
No jak…dá-li satan a zdraví rád bych stejně jako teďka drhnul pár akordů a hustil do lidí svý názory skrze zin ale co bude za deset let Ti neřekne nikdo. Taky bych možná rád vychovával nějakýho malýho sviště. Dneska vím že mě tenhle život dává strašně moc, že fakt žiju a věřím že to takhle bude napořád… Jak se upravujou a zpřísňujou zákony pociťuju asi nejvíc ve svý práci, jinak to sleduju a nestačím se divit. S NATO a Evropskou Unií my asi nic nezmůžeme. Jsem proti členství v obou organizacích, obě se mi hnusí, ani jedna není potřebná. Jako svobodnej člověk si rozhodně nepřipadám…po tom co se zmínka o Komunikaci objevila v jednom čísle Reflexu ve speciální příloze o levicovým extremismu se děsím toho co všechno na mě a kohokoliv z mých kamarádů mají v archívech novodobé "státní bezpečnosti".
Wálec:
Jak to mám vědět, vždyť ani nevím kdy umřu! NATO a EU není naše volba takže je jasný že se mi členství nelíbí, nelíbí se mi ani jiný věci jako zvyšování pravomocí POLICIE, ani KAPITALISMUS a už vůbec ne vláda někoho nad někým! To vysvětluje i stav naší svobody, která je uzavřena v těsných hranicích a normách a jen těžko připomíná skutečnou svobodu.

Nedá mi nezeptat se na kompilaci tohohle typu, nevadí ti že jste na kazetě s gore nebo emo kapelama? Je pro Tebe důležitej tzv. styl?
Luděk:
Já nerozděluju kapely na hudební styly ale spíš na obsah sdělení .. takže mi nevadí ani emo (který navíc i dost poslouchám - ha jak říkám širokej záběr) ani gore.. K tomu gore chci říct že mě vadí kapely který zpívají o znásilňování a masakrování malejch dětí nebo žen a podobný perverznosti, to není ani sranda jak to oni často prezentujou, ani umění.. to je sračka která by v hardcore scéně neměla mít místo a měla by být tvrdě bojkotována..
Wálec:
Nevadí aspoň někde nám vyjde pár válů..ha ha. Gore nemusím a jinak mi to je jedno.

Myslím že jseš jeden z těch, co má na svědomí "East side crew" můžeš nám tuhle "buňku" trochu představit, co všechno děláte aj.? proč jste East side založili / rozjeli? Chuť něco dělat, měnit nebo tak něco?
Luděk:
Jo, East Side crew vznikla někdy loni jako spojení lidí kteří měli chuť v naší lokalitě dělat nějaký akce / koncerty / přenášky. Myslím že nejsme nijaká "buňka" prostě jen parta lidí do který zapadne kdokoliv kdo chce být nějak aktivní a ne se jen vézt. V rámci toho vychází občasník East side, zaměřenej hlavně na představování místní scény no a pod hlavičkou East side proběhlo už i několik koncertíků a přednáška o NATO.
Wálec:
Tahle odpověď je i za mě.

Tisíckrát probraný téma - jak vnímáš zářijovej "teroristickej" útok ve státech a všechno co se po něm až doteď kolem toho dělo? Co si vlastně Ty pod slovem terorismus vysvětluješ? Myslíš si že mafie a teroristi u nás jsou nebezpečný? Proč a v čem? A kdo je u Tebe opravdovej terorista a proč?

Luděk:
Ty útoky byly něco strašnýho, nedokážu pochopit jak může někdo zmasakrovat lidský životy kvůli svýmu ideálu. USA si sice o podobný výstřelky svojí politikou vyloženě říkají ale tohle není vůbec žádný řešení. Tohle téma se probralo snad ve všech zinech a na všech možnejch úrovních takže už nemám co víc bych tomu chtěl říct. Sere mě takovej ten celosvětovej fanatismus a přemrštěná touha po spravedlnosti kdy se každej samospasitel snaží vyčistit svět od terorismu, přitom do oblastí jako je Čečensko, Zimbabwe kde jsou bílý farmáři vpodstatě vyvlastňováni nebo třeba do Číny kde jsou neuvěřitelným způsobem porušována lidská práva se nikdo nehrne. Takže boj proti terorismu a za lepší svět je tak dost kontraproduktivní a normálně logicky myslícímu člověku musí bejt jasný že Bushovi a spol. nejde o nějaký vymícení terorismu, ale o posílení vlivu svých států a získání dalších výhod (viz teď například rovnítko Irák-ropa). Jo děsím se trochu toho až Bushovi jednou hrábne a vybere si za další cíl třeba nějakej evropskej stát, protože jeho zeměpisný znalosti - a vůbec jeho inteligence je na tak nízký úrovni že by toho klidně byl schopnej.
Terorista je pro mě každej kdo při prosazování svejch ideálů - ať už sebeušlechtilejších - používá prostředky při kterých umírají lidé nebo zvířata.. Jednoduchá definice. Terorismus u nás v tom klasickým měřítku tak jak se prezentuje ve světě určitě není.. zato mafií je tu požehnaně a ty každopádně nebezpečný jsou. V týhle rovině mi přijde že máme oproti ostatním státům daleko měkčí postihy za páchání takovýhle trestný činnosti. Taky mi docela vadí že v dnešní době se začíná víceméně používat přirovnání terorismu ve spojení pouze s islámem apod. Mimochodem včera jsem se z novin dozvěděl zajímavou věc.. a to že celejch 42 procent američanů nedokázalo určit kde leží Irák a nebo nevěděla ve které zemi vládl Taliban..
Wálec:
Terorismus beze sporu nebezpečnej je protože pro dosažení svých cílů používá většinou brutální násilí. Pokud se jedná o to kdo je opravdovej terorista tak je to kdokoli kdo se jako terorista chová a je už pak úplně jedno jde-li o individuální, státní či nějaký skupinový terorismus, podstata zůstává u všech stejná pomocí násilí dosáhnout nějakých byť sebelepších cílů.

Další omšelý téma - věci jako práva zvířat a věci kolem toho, myslíš že je důležitý o těchhle věcech mluvit nebo se spokojíš že seš "čistej" sám za sebe?
Luděk:
Já osobně nejsem stoprocentně "čistej" ani pro sebe, jím maso. Myslím si že je každopádně dobrý mluvit o jakejchkoliv problémech, ne jen právech zvířat protože pokud se budeš snažit být čistej jen pro sebe musíš počítač s tím že ostatní moc neovlivníš. Tím že se budeš snažit apelovat na lidi kolem sebe, upozorňovat na ty problémy a mluvit o nich je větší naděje že přeskočí jiskřička mezi těmi lidma a tebou a oni se třeba začnou zamejšlet nad všema těma věcma a měnit svůj život. Vlastně jsem Ti na tuhle otázku trochu odpověděl už ve dvojce, už jen to že hraješ v kapele a zpíváš o určitejch problémech se tím neuzavíráš jen do sebe ale předáváš to dál dalším lidem kteří si z toho můžou něco vzít.
Wálec:
Já nevim kouřím, štve mě to, a nemám sílu přestat. Nelíbí se mi když mě za to někdo buzeruje, ale jsem rád že se o to někdo zajímá a stará se i o zvířecí práva.

Myslím si že jsou u nás celkem drsný zákony a společenský konvence jsou taky na hovno! Narážím na (skoro) tabu jako homosexualita atp. a celkovou zapšklost společnosti proti tomu. A vůbec co si asi lidi můžou myslet když politici v TV řeknou že to je léčitelná nemoc, nebo co teprve křesťanská propaganda (zasraní čuráci!!!). Můžeš se na daný téma nějak vyjádřit?
Luděk:
Další věc kterou naprosto nechápu.. Jak může někdo takhle imbecilně tvrdit že homosexualita je nemoc to opravdu nechápu. Tohle je opravdu vrchol lidský blbosti, tuposti a ignorance. Fandím homosexuálům při prosazovaní jejich práv a pevně věřím že si jednou lidi konečně uvědomí že nemocní jsou všichni ti idioti kteří proti homosexualitě vystupujou. Jeden song kterej je i na tvojí kompilaci máme právě o tom že by homosexuálové měli mít stejná práva jako kdokoliv jinej. V tomhle je náš postoj naprosto jasnej.
Wálec:
No ono nejlepší bude když to nebudou řešit nějací zasraní politici, ale lidi mezi sebou, nenechaj si vymejvat mozek masmedii a začnou naslouchat jeden druhému, pak už se nebude muset na někoho koukat přes prsty když se lidi mezi sebou navzájem poznaj. Ono by se mohlo brzo stát že jim někdo v televizi řekne že hovno nesmrdí a oni uvěří. Prostě základem odbourání předsudků je komunikace mezi námi na vzájem a schopnost si vzájemně naslouchat.

Pomalu budem končit, dík mnohokrát za účast na tomhle počinu a pokud chcete něco říct nebo vzkázat ostatním kapelám a lidem co si tenhle samizdat pořídí, tak máte možnost. Tahle kazeta půjde taky na podporu Killed by noise newsletteru, takže ještě jednou mockrát dík (nejen za sebe!) a jestli chceš říct ještě něco dalšího… mějte se! A ať se daří!!?

Luděk:
Díky moc za opravdu zajímavý otázky, sorry za pozdní odpověď, držím palce jak s kapelou, tak i v osobním životě a jsem rád že jsme mohli přispět na podporu KBN. HARDCORE FOREVER.. Kdo chce ať se ozve.. čus Luděk / 26. listopadu 2002 (hehe su detailista to víš - aktuálnost nade vše), taky můžete mrknout na naše webový stránky na adrese http://nemabarikada.webzdarma.cz , http://komunikacezine.wz.cz , http://eastside.wz.cz
Wálec:
Jo fakt dík za prostor i když ho využívám na poslední chvíli. V Žamberku 25.11.02