ACV 2004

Čerokýz zine

Impregnate

Pogomania

Move your ass

rozhovor pro Move Your Ass

(červen 2003, ptal se XSinnerX, odpovídal Luděk)

Němá Barikáda je kapela, která se začíná prokousávat pomalu za hranice svého regionu a svým nepoluvejucím nadšením a chutí pořád drží pochodeň crust core attacku stále zažehnutou. Už mě kolikrát napadlo, že se pomalu po tomhle stylu začíná sléhat zem, ale NB si jde pořád svou cestou a dělá to dobře. Takže padla volba na rozhovor na ně a Luděk, kytarista a zpěvák, poskytl velmi ochotně rozhovor, který máte teď možnost číst. Takže přeju příjemné počtení. (XsinnerX)

Tak jak se sluší a patří na úvod každého rozhovoru, představ trošku kapelu, takové malé bio vaší kapely.
Takže zdravice. Němá barikáda se zformovala docela hekticky někdy kolem zimy 2000/2001 a původní sestavu jsme vlastně tvořili já a Wálec. Wálec se měl naučit hrát na basu což se nezdařilo a tak jsme začali hledat zbytek kapely... Sestava komplet se ustálila až v červnu 2001 kdy do kapely přišel Milda-bicí a Speedy-druhá kytara. Wálec se chopil druhého zpěvu a v tomhle složení - provizorně bez basy jsme odehráli v červenci i první koncert v Mostku u Chocně. Během zimy přišel do kapely po dlouhým hledání i Aleš-basa kterej měl zkušenosti z hraní v kapele Mravní Kodex. V říjnu 2002 jsme nahráli 17 věcí z nichž 15 jich vyšlo jako MC "Revoluce bez emocí" u Rage dis-rechords a K.D.I.Y.S. records a dvě vyjdou během léta na kompilačním LP "Dying alive / Living death" v kooperaci několika labelů. Příští týden 7-8. června jdeme do studia znovu tentokrát nahrát věci na split 7"Ep w/Red Insect (opět vyjde za spolupráce několika labelů a bude to benefit na ABC) a tři další věci který zůstanou v archivu a třeba se v budoucnu objeví na nějakých kompilacích.

Vím, že jste materiál na vaše nové MC nahrávali ve studiu ve Vysokém Mýtě, jak jste s výsledkem spokojeni? Jaká byla spolupráce se zvukařem a jak se vám pracovalo ve studiu?
Do studia jsme šli docela se strachem, protože nikdo z nás zkušenosti s nahráváním ještě neměl a tak jsme samo sebou nevěděli, jak to bude probíhat a jestli budeme materiál nahrávat dohromady nebo na stopy. Nakonec všechno dopadlo maximálně pohodově. Zvukař je velice fajn týpek a během nahrávání byla naprosto uvolněná atmosféra, sranda, do ničeho nám nekecal, jen sem tam poradil a bylo to takový ne na křeč, ale že jsme se nechali vést dobrou radou. Byla to výborná zkušenost a jsem rád, že nový věci budeme nahrávat opět ve Vysokým Mýtě.

Poslední dobou jste odehráli pár koncertů mimo rámec vašeho regionu, řekněme Východních Čech. Jak se vám hrálo jinde, než na domácí scéně? A kde to bylo zatím nejpovedenější?
No většinu našich koncertů jsme odehráli ve Východních Čechách ale poslední dobou jsme hodně koncertů odehráli na západ od nás - Praha, Beroun, Poděbrady, Příbram. Koncerty v Poděbradech a Příbrami byly naprosto vynikající - perfektní publikum, pařba, vynikající atmosféra a skvělá organizace těch koncertů, dobrý koncerty byly taky v Praze na 007, kde jsme křtili kazetu a na Papírně. Na domácí půdě hrajeme teď už docela málo, protože nám přijde, že to není moc k dobru věci odehrát každej měsíc / dva koncert v okruhu nějakých 30 km, kde Tě každej zná a už ani ty se tak nebavíš. Navíc nás baví poznávat cizí místa, takže každej výlet je takovej jedinečnej. A jednoznačně nejpovedenější koncert byl loni v srpnu v Budiměřicích u Nymburka. Zvuk stál sice za prd, ale atmosférou a lidma to byla naprosto geniální akce a odjížděli jsme odtamtud totálně unešení. Poděbrady rulez. Druhá nej akce byla teď v květnu Against trend fest v Příbrami. No a kdybych měl vzít pro změnu dvě nejhorší akce, tak by to byly právě dvě akce u nás, jedna na statku U Krtka, kde to bylo spíš díky totálně kokotskému přístupu jedné z kapel a pak na jednom koncertě v Jablonném nad Orlicí, kam zase přišli lidi, kteří neměli pravděpodobně kam jinam jít, tak šli na hardcore koncert. Všeobecně vzato je dobrej jakejkoliv koncert, kde se baví jak lidi tak i my a takovejch byla naštěstí drtivá většina.

Nedávno proběhla medii informace, že by do parlamentu měl jít návrh zákona, který by interrupci stavěl mimo zákon. Iniciátorem nebyl nikdo jiný, než pár černoprdelníků od lidovců a jeden pošuk z ODS. Co ty na to?
Upřímně řečeno, tahle informace mě opravdu vyděsila a i u nás doma proběhla docela vzrušená odsuzující debata. Tohle je už opravdu nad rámec jakýkoliv morálky a slušnosti a výstřelky jaký lidovečtí poslanci v parlamentu předvádějí (např. jejich veřejnej postoj k homosexualitě, volební hlas za děti apod.) už podle mě překračujou únosnou mez. Je to hnus a ti idioti si pravděpodobně neuvědomujou obrovský rizika s tím spojený. Děti počatý znásilněním nebo sexuálním obtěžováním v rodině, děti který jsou postižený takovým způsobem, že jejich výchova může být pro rodiče naprosto nemožná - přeplněný dětský domovy a podobný problémy. Právo na život by měl mít každý stejné, ale stavět interrupci mimo zákon je nesmysl. Naši zákonodárci by se měli stydět.

Poslední dobou se přetřásává téma, na nějž si neodpustím otázku ani já. Dost se mluví o tom, že HC je zábava pro bílé mladé zdravé kluky, že je plná dogmat a předsudků, že je i dost sexistická… jak se na to díváš ty?
No vezmu to trošku ze široka. Myslím že HC scéna je hodně otevřená všem lidem napříč spektrem - nebo by aspoň měla být.. Nějakej "rasovej" problém v tom není. Vezmi si scénu v Japonsku, Malajsii, Brazílii a jinejch exotickejch zemích. Hardcore tam nehrajou jen běloši takže v tomhle podle mě není problém. Jiná věc jsou dogmata i předsudky. Ve scéně je hodně předsudků a dogmat ale záleží na každém jedinci jak je ochoten se s tím vypořádat. Všechny systémy a scény stojí a padají na lidech, takže záleží jen na tom v jaký míře lidi, kteří se pohybují dejme tomu v HC scéně dostanou prostor pro šíření nějakejch homofobních, sexistickejch nebo jinejch předsudků. Pak je na nás, pokud mluvíme o toleranci a pokud tyhle věci odsuzujeme, abychom ty lidi konfrontovali. Sexismus ve scéně je naprosto běžná a každodenní věc - to je realita.
Četl jsem zajímavej článek o tom, že scéna je opravdu jen pro chlapy, že žena nemá možnost se prosadit, že je vždycky nějak vytlačená a separovaná do role samiček borců, kteří hrajou v kapelách, jezdí na koncerty apod. Podle mě je problém hodně v tom, že holkám není podaná pomocná ruka, když se chtějí zapojit, že v tomhle je ta scéna fakt divně separovaná. Neznám moc ryze holčičích zinů, holčičích kapel nebo holčičích aktivit, což je podle mě strašná škoda. A právě ta naše rádoby drsnost i hromadu holek asi odrazuje.

Opět trošku zabrousíme do politiky. Bral jsem to docela jako prdel, ale zajímala by mě tvoje odpověď. Zřejmě máš k volbám dost skeptický postoj, ale co si myslíš, že se skrývá za návrhem zákona, že by měli mít rodiče volební hlas za každé své dítě? Nenapadá mě nic lepšího, než že lidovcům teče do bot a už nevědí, jak by si zajistili hlasy.
No podle lidovců je to návrh, kterej má posílit roli rodiny ve státě. Naprostá hovadina. Jedna z dalších věcí, který vyvolávaj úsměv nad blbostí našich politiků. Nevím co by tohle reálně přineslo - je asi pravda že nejvíc by na tom vydělali lidovci, vždyť jen Svobodova rodina by jeho straně zajistila slušnej počet volebních hlasů :o). Podle mě nemá nějak cenu se nad tím zamejšlet a rozčilovat. Je to prostě další ukázka toho, že žijeme v kocourkově a naše vláda je banda šašků, která se z nás tímhle způsobem snaží dělat debily.

Tak to bude vše. Ještě nějaký dovětek na závěr a měj se moc fajn.
Já děkuji Tobě za prostor a držím palce celému M.Y.A.. Pokud by měl někdo zájem o koncert nebo nějaký jiný info apod., tady je můj e-mail: a.komunikace@seznam.cz. Mějte se všichni fajn a snažte se dělat tenhle svět lepší… To je to o co jde…