ACV 2004

Čerokýz zine

Impregnate

Pogomania

Move your ass

rozhovor pro internetové stránky Pogomania

(ptal se Ofca, odpovídal Luděk - prosinec 2002)

Tak již tradičně se ptám na ňákou tu historii, představení a tak
Takže Okej..Za kapelu budu odpovídat jen já protože k vytíženosti zbytku nevím jak rychle by to dopadlo.. nebo spíš nedopadlo :o)) Historie Němé Barikády se datuje zhruba od listopadu 2000 kdy jsem se svěřil se svým nápadem udělat kapelu Honzovi a ten nadšeně souhlasil.. V lednu jsme začali jezdit do zkušebny do sousedního Letohradu - Kunčic kde nás v bojových podmínkách nechala zkoušet punková kapela Synové Kunčic kterým tímto děkujem. V té době Barikáda fungovala jen ve dvou lidech - Luděk (kytara a zpěv) a Wálec kterej se učil na basu a doprovod na bubínky nám prozatímně dělal Kubis, kytarista ze Synů. Tahle situace ale byla víceméně neúnosná takže jsme začali shánět vlastní zkušebnu a vlastního bubeníka. Zkušebnu jsme sehnali v nově udělaným sálku na statku U Krtka a bouchat s náma asi dvě zkoušky vydržel kytarista z nehrajících ZrukyDoHuby - Buwol kterej později odešel hrát ke spřízněným Sicherhatesystem. To už se psalo léto a kapela se opět ocitla na mrtvém bodě až na jednom koncertě jsme se domluvili s Krtkovým bráchou Milošem že to s náma zkusí a začali opět zhusta a pilně zkoušet. Spolu s Mildou přibíráme na druhou kytaru mýho kamaráda z metalovejch časů Speedyho a sestava se ustaluje a začínáme shánět zpěvačku…. V červenci odehráváme svůj první koncert na festivalu Mostek a sklízíme docela úspěch. Během prázdnin 2001 jsme odehráli asi 10 koncertů, stále bez basy. Už je jasný že Wálec se na basu hrát nenaučí a tak mu zůstává jen druhej vokál a začínáme hledat basáka což se nám v listopadu daří a do kapely přistupuje Pažout. Začínáme pilně zkoušet a v konečné sestavě která funguje dodnes: Luděk - kytara, řev, Wálec - řev, Milda - bicí, Speedy - kytara, Pažout - basa odehráváme v březnu první koncert s basou.. začínají se dělat nové vály a po dlouhým průtazích v říjnu 2002 lezem do studia kde nahráváme materiál pro kazetu "Revoluce bez emocí" a dva songy pro kompilační LP českých hardcore kapel které vyjde na jaře 2003. Kazeta vychází v lednu 2003 v kooperaci labelů Rage Dis-rechords a Kamčůf D.I.Y. Swět records. V říjnu se Milda stává šťastným taťulou takže kapela do konce roku přerušuje činnost. ale od ledna zase začínáme hrát a domluveno je už i pár koncertů Ten první by měl být 16.1. v raze na 007 kde by se měl konat i křest kazety.

Teď jste vydali novou věc tak nám o ní něco povězte...
No kazetu jsme vydali po skoro dvouletý činnosti kapely.. pořád se protahovalo studio, sháněli jsme kde se dalo něco aby to mělo dobrej zvuk, a aby to bylo levný. Nakonec nám kamarád doporučil studio ve Vysokým Mejtě který je kousek no a nahrávali tam třeba Schizofreny nebo Chlapi z práce s.r.o. - haha Martin kterej nás nahrával tam asi takovej mazec jako hrajem ještě neměl.. Nahráli jsme vlastně 14 vlastních věcí + 3 covery.. dva vály jsme zatím nenahrávali. Na kazetě která v lednu konečně vyjde se z těch skladeb objeví 15 pecek a další dvě vyjdou na kompilačním LP českejch hardcore kapel. S kazetou já osobně jsem hodně spokojenej.. Vyhráli jsme si se zvukem, je tam hodně inter, myslím že super je i obal a booklet .. můžu zodpovědně říct že si za tím počinem stoprocentně stojíme.

Co si myslíte o demonstraci proti Summitu NATO??? Byli jste tam někdo???
No na demonstracích byl z kapely jen Wálec, já jsem měl jiný aktivity na opačným konci republiky. Myslím že demonstrace proběhly naprosto skvěle a podle očekávání a jsem rád že se nekonaly nějaký rioty a demolování.. opět mě zhnusil přístup veřejnoprávních a bulvárních médií, viz pořad Střepiny a stupidní články v některých novinách.

Je mě jasný co mě napíšete když se vás zeptám co si myslíte o vivisekci..., ale já se ptám jak by jste ji řešili??? A co Animal liberation front????
Trošku složitější otázka.. Nikdo z kapely není úplně čistej. Já se snažím vyvarovat se používání kosmetiky a výrobků testovanejch na zvířatech, jsem nekuřák…V lécích nemám stoprocentní jasno. Myslím že vivisekce je širší problém kterej by se měl řešit hlavně na jinejch - odpovědnejch místech.. Měly by se každopádně podporovat alternativy který vylučujou zatahování zvířat do tohohle průmyslu.. Jednoduše řečeno heslem Proč by měla zvířata trpět za lidské pohodlí.. ALF naprosto podporuju a mají mé sympatie.

Podle čeho se vaše kapela inspiruje, ovlivnilo vás něco ve vaším vývoji???
Čoveče to fakt nevím. posloucháme hodně muziky, každej trochu něco jinýho a každej do toho něco jinýho taháme. Kamarád říkal že se nedáme jen tak zaškatulkovat… takže jednoznačně se to říct nedá.. hodně jsme ale ovlivnění třeba Lies and Distrust, Mindlock, Gride, Dread 101, Hibakusha, Cripple bastards, Haemorrhage - to sou bandy na kterých se v kapele všichni jednoznačně shodneme. Já osobně jsem teda hodně zasaženej jak klasickým US power violence nebo fast core tak hlavně portlandskou crustpunkovou vlnou ala Defiance, Resist, Detestation, Brother inferior, Harum Scarum…

Co si myslíte o situaci SHARP, já nevím jak vám, ale mě se zdá že poslední dobou se sharpové chovají dost blbě myslím tím bezdůvodný mlácení lidí jen tak z prdele někteří se docela aji už začínají náckovatět a tak, jsou samozřejmě i vyjímky, ale těch je málo...
Jo SHARPS.. opět budu mluvit za sebe.. mám pár zkušeností ale ty negativní zastiňujou ty pozitivní. Byl jsem na koncertě kde jsem se seznámil s pár SHARP´S z našeho kraje - v pohodě lidi, žádný problémy s tím že jsem anarchista, pokecali jsme, pobavili jsme se, naprosto bezkonfliktní lidi. Na druhou stranu sem dostal několik hnusnejch výhružnejch dopisů (převážně ze Slovenska) od SHARP´S na který jsem odepsal a odpověď už nepřišla.. Dost často taky slýchám od kamarádů to samý co ty píšeš, že se hodně SHARPS chová jako hovada (speciálně prý v Brně). Měli bychom držet při sobě, v podstatě nám jde o stejnou věc… jestli mě někdo kdo si říká antirasistickej skinhead zmlátí za to že jsem anarchista je to pro mě normální nácek. Třeba v Německu nebo Polsku myslím že spojení punx a skins hodně funguje… ta skinheadská scéna mi tam v tomhle směru přijde o hodně otevřenější a tolerantnější. U nás to tak bohužel nevidím. Čest vyjímkám. PS: mám rád i některý Oi kapely takže se nedá říct že bych proti SHARP´s jako takovým něco měl…

Hráli jste někdo ještě v ňáké jiné kapele????
No Wálec si ničím neprošel, Milda chvíli bubnoval s death metalovou kapelou na jejíž název si nevzpomenu, Speedy se snažil rozjet punkovku JZD, Pažout basoval v hodně dobrý punkový kapele Mravní kodex a já jsem pět let hrál v „under" kapele která dost měnila názvy (C.haos, Jeremy.Ahs, Vo-Li).

Má někdo z kapely ještě ňáký jiný aktivity???
No aktivit je docela slušná sbírka… začnu u sebe. kromě kapely vydávám ještě fanzin Komunikace - právě vyšlo jeho 6-tý číslo, spravuju internetový stránky jak zinu, tak kapely tak i EAST SIDE crew jejíž jsem členem, Wálec funguje v ČSAF, vydává fanzin East side, je členem East Side crew, Milda vychovává dcerku, o Speedyho aktivitách nikdo nic neví :o)) a Pažout pořádal loni jeden koncert ale díky škole je na nějaký aktivity myslím hodně vytíženej.

Je někdo z kapely vegetarian či vegan nebo dokonce frutarian????
Bohužel Tě zklamu.. ani jeden

T
uším že jste anarchisti tak jak si představujete slovo anarchie, mnoho lidí to bere jako chaos, bordel a tak co si o tom myslíte vy????
No nejsme všichni anarchisti.. Já jsem anarchista. pro mě je anarchie určitě stav společnosti která funguje na principech solidarity a hlavně tolerance..Hodně zjednodušeně.. Myslím si že v dnešní době je anarchie hodně zprofanovaný slovo a mám obavy že mnozí anarchisti by se v anarchistické společnosti sami chovali jako brutální autoritáři. Takže teď moc nevěřím v nějakou větší anarchistickou společnost. Ale fandím komunitám kterým to na principu samosprávy funguje a preferuju spíš individuální anarchii.. Tzn. pro mě žít takovým způsobem abych byl co nejmíň omezován a zároveň abych sám co nejmíň omezoval..- velice zjednodušeně řečeno.

Co vy a počítače????
No já osobně proti počítačům vůbec nic nemám… pracuju s ním v práci, máme ho doma, dělám webový stránky, zhusta využívám internet takže se snažím počítač využívat hodně, ulehčuje mi práci a internet je pro mě velkej zdroj zajímavejch informací

Prožili jste už ňákej přepad nácku o kterej byste se chtěli podělit nebo něco takovýho????
No asi před 5-6 lety u nás udělali náckové přepad pouti.. výsledek byla hromada zmlácenejch jak punx tak nácků, myslím ale že náckové dopadli hůř protože po jejich nájezdu kdy velká skupina napadala jednotlivce se lidi dali do kupy a vybouchali nácky na vlakovým nádraží.. tuším že to tam bylo i na záchranku, teď se něco podobnýho stalo na koncertě v Pardubicích ovšem s tím že tam náckové dostali opravdu velice brutální a důraznou lekci. Mrkněte na kde je z toho report... Jinač se spíš dostávám do nějakejch slovních konfliktů než fyzickejch. U nás není nějaký tvrdý jádro spíš kindroši kteří si nic nedovolej protože moc dobře vědí že by se jim to stokrát vrátilo.

Mohli by jste nám říct o čem je kniha Němá barikáda a proč se tak zrovna jmenujete???
No abych řekl pravdu tak název Drdovy knížky s názvem kapely tématicky nijak nesouvisí.. Název kapely jako takovej není inspirovanej obsahem tý knížky / povídky . Je to slovní spojení který se mi hrozně líbilo a který i vyjadřuje postoj naší společnosti ke svinstvům který se dějou. Je to vlastně takovej kontrast toho o co nám jde.. aby se lidi nebáli ozvat a brát se za svý práva.. aby nebyli Němou masou..

Co si myslíte o terorismu???O věcech co se staly 11. září a tak..., na kterou stranu se stavíte, někteří lidi říkají, že si to Amerika zasloužila když si hraje na bohy a tak co si o tom myslíte???
Amerika jako taková si to rozhodně nezasloužila.. odneslo to hafo nevinnejch lidí což je pokaždý stejnej problém.. Nikdy se nikdo nedostane na kobylku všem těm Bushům, Arafatům, Bin Ládinům a Putinům kteří by potřebovali nakopat prdel.. vždycky to bohužel odnesou civilisti kteří s politikou svý vlády mnohdy ani nemusej souhlasit. Terorismus - respektive jakákoliv aktivita při který pro dosažení jakejchkoliv cílů umíraj lidé je zvrácenost a hnus.

Co vy a vánoce co si přejete??? Jak na vás vánoce působí???
Já mám vánoce docela rád.. proč bych neměl mít? Protože je to křesťanskej svátek? Když je trávíš s někým koho máš rád je to pohoda.. Jediný co se mi na tom nelíbí je že po Tobě lidi vyžadujou lásku, porozumnění apod. i když na to nemáš ani pomyšlení. Dárky pro mě už ztratily význam.. myslím že když chci někomu udělat radost, můžu ho obdarovat kdykoliv a ne čekat na Štedrý den. Co bych si přál? Hmotnýho asi nic.. a v to nehmotný budu doufat.

Tak to je asi vše ňáký vznesený slova na závěr???
Ha vznešený slova? Nevim. Pár větama stejně nezměníš swět. ale pokud někoho donutěj přemejšlet nad svým životem, je to začátek tý správný cesty. Díky za zájem a prostor. Měj se fajn a ať to šlape a vydží.. A třeba se uvidíme na nějakým koncertě a nebo klidně pište…